logo

.

Polsko-niemiecka wymiana młodzieży - Unna

Międzynarodowa wymiana młodzieży jest niezwykle inspirującą i przynoszącą wiele pozytywnych efektów formą działalności uczniów w naszej szkole.

W roku 2012 odbyła się pierwsza edycja programu wymiany. Od tego czasu cyklicznie organizowane są spotkania z naszą partnerską i zaprzyjaźnioną niemiecką szkołą Pestalozzi Gymnasium z miasta Unna leżącego w landzie Nadrenia Północna -Westfalia w pobliżu miasta Dortmund.

Na czym polega wymiana międzyszkolna?

Grupa 15-20 uczniów wraz ze swoimi nauczycielami-opiekunami przyjezdża do Nowego Sącza. Uczestnicy wymiany goszczą swoich partnerów w domach, dając im w ten sposób okazję do zapoznania się z naszymi zwyczajami, kulturą, życiem polskiej młodzieży. W ciągu 6-7 dni pobytu młodzież bierze udział w zajęciach integracyjnych, sportowych , warszatach językowych i edukacyjnych, zwiedza Nowy Sącz, Kraków i okolice. Jednak najważniejszym punktem programu jest wspólne zwiedzanie miejsca pamięci Muzeum Auschwitz-Birkenau poprzedzone i podsumowane warszatami, które pomagają nam zmierzyć się z historią. Wizyta partnerów jest też okazją do promowania naszej szkoły. Co roku otrzymujemy zaproszenie od władz miasta Nowego Sącza na spotkanie w miejskim ratuszu. Po kilku miesiącach w ramach rewizyty spotykamy się w Niemczech . Ten etap stanowi kontynuację naszego programu. Nasi gospodarze prezentują swój region i jego walory - Kolonia, Münster, Bonn i Dortmund każdorazowo robią na nas duże wrażenie.

Prace nad programem trwają cały rok, a spotkanie jest efektem i kulminacją wszystkich przygotowań. Uczniowie mają możliwość włączyć się w organizację tego przdsięwzięcia. Podczas spotkań przygotowawczych z opiekunami omawiane są pomysły i sposoby ich realizacji.

Wymiana przewidziana jest dla wszystkich uczniów liceum, którzy w stopniu komunikatywnym posługują się językiem niemieckim lub angielskim, są otwarci, ciekawi ludzi i świata, potrafią współpracować w grupie rówieśników, chętnie podejmują nowe wyzwania. Oczywiście obowiązkowa też jest zgoda rodziców/opiekunów, ponieważ pobyt w Polsce naszych partnerów angażuje niejednokrotnie całą rodzinę.

Celem nadrzędnym wymiany jest obok treningu językowego zburzenie istniejących stereotypów i uprzedzeń. Wymiana stwarza możliwość poznania realiów i stylu życia naszych sąsiadów, zawarcia nowych znajomości,a niejednokrotnie przyjaźni, które rozwijają się po zakończeniu spotkania. To doświadczenie, które motywuje do nauki języków obcych i prowokuje do działania.

Nasze polsko-niemieckie spotkania dofinansowywane są w dużej mierze przez organizację Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM). Wiecej informacji na temat działalności PNWM mozna znaleźć pod adresem.

 

Projekt koordynowany jest przez mgr Edytę Muchniewicz-Gagatek oraz mgr Sabinę Pasiut.

Czwarta edycja.

 

 


AdmirorGallery 4.5.0, author/s Vasiljevski & Kekeljevic.

Uczniowie w szkole

bottom

Powered by Joomla!. Design by: joomla 2.5 free templates  Valid XHTML and CSS.

Strona używa ciasteczek, dzięki którym może działać lepiej. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich używanie. Więcej.Rozumiem