logo

.

Wymiana polsko-niemiecka

Fundacja Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) została powołana do życia przez rządy Polski i Niemiec w dniu 17 czerwca 1991 roku, jako znak przełomu w stosunkach polsko-niemieckich. Celem PNWM jest "poprawa wzajemnego poznania i zrozumienia (...) dla nadania trwałego charakteru porozumieniu i pojednaniu Narodów Polskiego i Niemieckiego."

PNWM jest odpowiedzialna za inicjowanie oraz wspieranie kontaktów między młodzieżą z obu krajów. Do jej najważniejszych zadań należy m. in. finansowe oraz merytoryczne wspieranie wymiany szkolnej.

Szkoły, które podejmują się współpracy polsko-niemieckiej, świadome są znaczenia edukacji międzykulturowej dla celów i zadań wychowawczych szkoły. Polsko-niemieckie partnerstwa szkół rodzą się dzięki tej właśnie świadomości, ponieważ nauczyciele oraz rodzice pragną umożliwić uczniom pierwsze kontakty z krajem sąsiada, zapoznać ich z kulturowym bogactwem Europy oraz wspólną historią Polski i Niemiec. Polsko-niemieckie partnerstwo szkół wzbogaca i ożywia lekcje przez włączenie do nich nowych tematów, nietypowych miejsc nauczania, odmiennych metod oraz wartości kulturowych. Zarówno dyrekcja szkoły, nauczyciele, jak i całe otoczenie zyskają na tym, że ich uczniowie sięgną wzrokiem ponad horyzont własnej szkoły, aby poznać kraj sąsiada, jego mieszkańców, kulturę oraz język. Ponadto mogą oni sprawdzić i rozwijać swoją wiedzę i umiejętności międzykulturowe oraz - co najważniejsze - nawiązać nowe przyjaźnie.

Źródło: http://www.polsko-niemiecka-wymiana-szkolna.pl/

Uczniowie w szkole

bottom

Powered by Joomla!. Design by: joomla 2.5 free templates  Valid XHTML and CSS.

Strona używa ciasteczek, dzięki którym może działać lepiej. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich używanie. Więcej.Rozumiem