logo

.

Szkolna Kronika Obchodów Jubileuszu 200-lecia

Obchody 200-lecia I Gimnazjum i Liceum im. Jana Długosza czas zacząć!

W roku 2018 przypada dwusetna rocznica założenia naszej szkoły (1818 r.) - wydarzenie ze wszech miar godne odnotowania we wszelkich annałach! Chcemy to uczynić przede wszystkim my – Społeczność Długoszowa - dlatego rozpoczynamy tutaj spisywanie Szkolnej Kroniki Obchodów 200-lecia. Zamierzamy w niej zawrzeć wszystkie wydarzenia towarzyszące temu wspaniałemu jubileuszowi, ku naszej satysfakcji i pamięci potomnych. Warto dodać, że nasz jubileusz zbiega się ze 100-leciem odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r.
A plan działań, czyli imprez towarzyszących jubileuszowym obchodom, jest bogaty i różnorodny, tak więc ,,ciekawe wypadki, które są tematem tej kroniki”, będą tu dokumentowane w sposób, mamy nadzieję, rzetelny i dokładny (słowo pisane i fotografia).

Inauguracja obchodów, czyli uroczysta akademia z okazji Święta Szkoły – 3 listopada 2017r. - MCK ,,Sokół” w Nowym Sączu

W tym dniu miało miejsce uroczyste ślubowanie klas pierwszych I LO im. Jana Długosza oraz upamiętnienie 199. rocznicy powstania naszej szkoły i 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Urzędu Miasta Nowego Sącza, Towarzystwa Absolwentów i Przyjaciół I Gimnazjum i Liceum, Rady Rodziców, jak również emerytowani nauczyciele I LO, rodzice uczniów, grono pedagogiczne, absolwenci ,,Jedynki” oraz, przede wszystkim, jej uczniowie.
Dyrektor mgr Aleksander Rybski w swoim przemówieniu przybliżył historię szkoły, przypomniał jej tradycje, osiągnięcia uczniów, a także znaczenie szkoły w środowisku lokalnym i nie tylko. Głos zabrali także Ludomir Handzel – przewodniczący Towarzystwa Absolwentów i Przyjaciół I Gimnazjum i Liceum oraz przewodnicząca Rady Rodziców - Anna Zemek-Włodek, oboje absolwenci I liceum, oboje wspominający szkołę bardzo dobrze, czemu dali wyraz w swoich wystąpieniach.

 

Spektakl ,,Dlaczego klasycy?”


Czy popiół tylko zostanie i zamęt
Co idzie w przepaść z burzą.
Czy zostanie
Na dnie popiołu gwiaździsty dyjament
Wiekuistego zwycięstwa zaranie?
C. Norwid

 

Po uroczystym ślubowaniu klas pierwszych zebrani mogli obejrzeć widowisko słowno - muzyczne pt. „Dlaczego klasycy?” przygotowane przez uczniów i absolwentów I LO w reżyserii mgr Małgorzaty Szewczuk. Spektakl ten połączył poezję z muzyką, śpiewem i tańcem, co dało niezwykły efekt i bardzo spodobało się publiczności. Poezja Zbigniewa Herberta, Juliusza Słowackiego, ,,Popiół i diament” Cypriana Norwida/Stana Borysa, układ taneczny m.in. do muzyki Zbigniewa Preisnera i pieśni Grzegorza Turnaua ,,Noc”, piosenki Aleksandra Porzucka, gra scenicznych świateł, czy wreszcie efektowny pochód masek sprawiły, że wszystkie wspomniane elementy przedstawienia wybrzmiały z wielką mocą, skomponowane w jedną spójną całość. Aż chce się powtórzyć za Panem Cogito – podróżnikiem: ,,Dziękuję Ci Panie, że stworzyłeś świat piękny i różny”.
Pomysłodawczynią tego artystycznego przedsięwzięcia była Małgorzata Szewczuk, ucząca w naszej szkole j. polskiego i filozofii. Pod jej wodzą pracował cały sztab ludzi, przede wszystkim recytatorzy i ,,maski”, których nazwiska skrupulatnie, po kronikarsku, zamieszczamy poniżej.
Recytatorzy: Samuel Voznik, Kaja Gagatek, Wiktoria Zielińska, Klaudia Święs – kl. 2h, Marcin Mróz – kl. 2i, Magdalena Kurnyta – kl. 3i oraz Aleksandra Chapko – absolwentka I LO z 2014 r., obecnie studentka V roku PWSFTviT w Łodzi i aktorka Teatru ,,Bagatela” w Krakowie.
Maski: Justyna Staszak, Justyna Hełmecka, Izabela Pulit, Michał Ciesielka, Aurelia Ruchałowska Aleksandra Łagosz, Dominika Adamek, Kinga Pernal, Adam Suwała, Karol Madziar, Adrianna Jaciów, Magdalena Kurcap, Jakub Mrówka – wszyscy z kl. 2h.
Choreografię do spektaklu opracowała Martyna Ekiert, absolwentka I LO z 2009 r., kierująca zespołem tancerzy „SKS TANIEC- MAGIA DANCE”, rekrutujących się spośród uczniów I Liceum i Gimnazjum oraz absolwentów ,,Jedynki”. Oto ich nazwiska: mgr inż. Martyna Ekiert – wykładowczyni AGH w Krakowie, trenerka w szkole tańca Nova w Krakowie, mgr Michał Goczoł - informatyk, programista Javy w krakowskiej branży IT, tancerz klasy B (taniec towarzyski), mgr inż. Anna Socała - absolwentka I LO z 2011 r. - projektantka w biurze projektowym (branża budowlana), z zamiłowania tancerka, Justyna Migacz - absolwentka I LO z 2017 r., studentka PWSZ w Nowym Sączu, instruktorka tańca w Centrum Tańca AdeeM; Aleksandra Gurgul - kl. 2l, Gabriela Krokosz – kl. 1e, Martyna Krynicka – kl. 2bg, Natalia Migacz – kl. 2ag, Julia Fecko – kl. 2ag, Maria Cisak – kl. 3bg, Aneta Chochorowska – kl. 3ag, Wiktoria Nowogórska – kl. 3ag, Julia Cisak – kl. 1h, Karolina Małota – kl. 2e, Karolina Gadzina – kl. 2d, Sandra Rodak – kl. 2d, Kamil Sejud – kl. 2d I LO :), Michał Matiaszek – kl. 2d.
Z kolei o oprawę muzyczną przedstawienia zadbali Barbara i Aleksander Porzuckowie, dzięki czemu mogliśmy usłyszeć dwie piosenki w wykonaniu Anny Kożuch z kl. 2d i Jakuba Stawiarskiego, z kl.3e - ,,Panna fiołkowa” (sł. Jerzy Masior) i ,,Krościenko” (sł. Wojciech Kudyba) z muzyką Aleksandra Porzucka.
W organizacji Święta Szkoły pomagała klasa 2k pod opieką mgr Krystyny Łatki. Uczniowie tej klasy odpowiadali za porządek i logistykę całej uroczystości oraz za sprzedaż okolicznościowych kubków z jubileuszową aplikacją – można je było nabyć w holu ,,Sokoła”.

Dzięki uprzejmości Dyrekcji MCK ,,Sokół” mogliśmy po raz kolejny gościć w murach tej szacownej instytucji, co chcieliśmy tutaj szczególnie podkreślić, jako że od wielu już lat zawsze możemy liczyć na życzliwość i zrozumienie zarówno ze strony dyrekcji ,,Sokoła”, jak i wielu jego pracowników podczas organizowania ważnych uroczystości szkolnych oraz różnych przedsięwzięć kulturalnych, edukacyjnych i naukowych.

Na tym kończymy relację z inauguracji obchodów 200-lecia naszej szkoły, zapraszając równocześnie na następne wydarzenie, jakim są zawody narciarskie dla absolwentów w dniu 5 stycznia 2018 r. w Krynicy-Słotwinach.

red. bo

 Inauguracja obchodów 200-lecia I Gimnazjum i Liceum im. Jana Długosza w Nowym Sączu.

 ,,Uroczyście ślubuję, że..."

Przemówienie Przewodniczącej SU - Julii Wańczyk

Nauczyciel Roku 2017 - mgr Anna Warzecha

Nauczyciel Roku 2017 w gimnazjum - mgr Anna Warzecha

W spektaklu pt. ,,Dlaczego klasycy?" wzięli udział tancerze z formacji SKS TANIEC - MAGIA DANCE

Kaja Gagatek i Samuel Voznik z kl. IIh wygłaszają wiersz ,,Do Marka Aurelego" Z. Herberta

Martyna Ekiert - absolwentka I LO z 2009 r. - tu w duecie z Michałem Goczołem

,,Gorejąc nie, wiesz czy stawasz się wolny, czy to co Twoje, ma być zatracone." (K.C. Norwid) - Martyna Ekiert w scenie finałowej

Marcin Mróz z 2i interpretuje wiersz Z. Herberta ,,Pan Cogito a wyobraźnia"

 

Klaudia Święs z klasy IIh zachwyciła emocjonalnym wygłoszeniem tekstu J. Słowackiego ,,Rzym"

Ludzie - Maski

 ,,Dziękuję Ci Panie, że stworzyłeś świat piękny i różny" - ,,Modlitwa Pana Cogito - podróżnika" Z. Herberta w wykonaniu Aleksandry Chapko - absolwentki z 2014 r. - a obecnie aktorki w krakowskim teatrze Bagatela, uwiodła wszystkich siłą wyrazu artystycznego

,,Panna fiołkowa" w wykonaniu Anny Kożuch (oprac. muz. A. B. Porzuckowie)

Jakub Stawiarski z IIIe wykonuje ,,Krościenko" (sł. W. Kudyba, muz. A. Porzucek)

 

Zawody narciarskie dla absolwentów – Krynica – Słotwiny – 5 stycznia 2018 r.

Kolejnym wydarzeniem z cyklu imprez towarzyszących obchodom 200-lecia I Gimnazjum i Liceum im. Jana Długosza w Nowym Sączu były zawody narciarskie dla absolwentów. Wzięło w nich udział 26 osób, niegdyś uczniów naszej szkoły - 4 kobiety i 22 mężczyzn – z obecnym dyrektorem Jedynki, Aleksandrem Rybskim, na czele (pan dyrektor wystartował z numerem 1). Najstarszy z zawodników maturę zdawał w 1965 r., najmłodszy zaś w 2013 r. Panie rywalizowały w jednej grupie, panów natomiast podzielono na 4 kategorie wiekowe: 1. - roczniki urodzenia: 1947-1951 – 8 osób, 2. - roczniki 1954 – 1962 – 8 osób, 3. - roczniki 1969 – 1977 – 4 osoby, 4. - roczniki 1982 – 1994 – 4 osoby. Zawody rozegrano w slalomie gigancie i snowboardzie, przy czym w snowboardzie wystartowali jedna uczestniczka i jeden uczestnik spośród wszystkich zawodników. Pan dyrektor w swojej grupie (Mężczyźni Narty Grupa 1) zajął trzecie miejsce. Gratulujemy! Wszyscy sportowcy otrzymali dyplomy poświadczające udział w jubileuszowych szkolnych „mistrzostwach” oraz pamiątkowe kubki z logo 200-lecia, natomiast zdobywcy trzech pierwszych miejsc w każdej z kategorii dodatkowo jeszcze puchary.
Warto dodać, że impreza ta przyciągnęła absolwentów z różnych stron Polski, nawet z tak odległych miast jak Koszalin czy Warszawa.
Po emocjonujących zmaganiach sportowych ich uczestnicy mogli spotkać się przy wspólnym ognisku, by nacieszyć się zarówno osiągnięciami ze stoku, jak i własnym towarzystwem, porozmawiać, powspominać swoją szkołę, nauczycieli, kolegów oraz profesora Zbigniewa Kmiecia, zapalonego narciarza, wielkiego pasjonata białego szaleństwa i popularyzatora tej dyscypliny sportu wśród młodzieży licealnej.
Wszystkim bez wyjątku uczestnikom gratulujemy udziału w zawodach, których celem były, jak możemy przeczytać w regulaminie, m. in. ,,popularyzacja i upowszechnianie aktywnego wypoczynku na nartach”, ,,integracja środowiska narciarskiego absolwentów” oraz ,,podnoszenie poziomu narciarstwa zjazdowego”.

Jednocześnie informujemy, że następnym wydarzeniem uświetniającym jubileusz 200-lecia naszej szkoły będzie pierwszy wykład z cyklu wykładów naukowych prowadzonych przez absolwentów I LO, skierowanych do młodzieży, który wygłosi prof. Henryk Okarma w dniu 26 stycznia 2018 r.

red. bo

 

200-lecie szkoły

 Nasi na zawodach- czyli wszyscy jesteśmy zwycięzcami

Pan dyrektor - zdobywca 3 miejsca - na podium 

Klasa 11b - rocznik maturalny 1969

Rozmowy i wspomnienia przy ognisku

 

Uczestnicy zawodów narciarskich

 

 

,,Wilk – święty czy grzesznik?" – wykład prof. dr. hab. Henryka Okarmy – 25 stycznia 2018 r.

W ramach Jubileuszu 200 – lecia I LO w Nowym Sączu zaplanowano cykl wykładów, które przeprowadzić mają wybitni absolwenci naszej szkoły, mogący pochwalić się znaczącymi osiągnięciami w różnych dziedzinach nauki, kultury, ekonomii i edukacji. Odbywać się one będą od stycznia do października 2018 r. (raz w miesiącu), z wyłączeniem, rzecz jasna, wakacji, w sali im. R. Sichrawy w MCK ,,Sokół".
Wydarzenie to zainaugurował prof. dr hab. Henryk Okarma, absolwent Jedynki z 1979 r., profesor nauk biologicznych, zajmujący się badaniami nad drapieżnikami – głównie wilkiem, rysiem i żbikiem (specjalność: ekologia zwierząt), nauczyciel akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego, dyrektor Instytutu Ochrony przyrody PAN, członek korespondent Polskiej Akademii Nauk.
Profesor w bardzo ciekawy i barwny sposób opowiadał słuchaczom, tj. wydelegowanym klasom biologicznym, o głównym ,,bohaterze" swoich badań naukowych, tj. o wilku, liczebości populacji tego zwierzęcia w Polsce, obszarach jego występowania, zachowaniach, zwyczajach oraz, co szczególnie interesujące, mitach narosłych wokół wilków. Profesor obalił kilka z nich, np: 1.,,Wilki zabijają ile chcą i kiedy chcą"; 2. ,,Wilki ścigają swoją ofiarę, aż ta dostanie zapalenia płuc"; 3. ,,Wilki są żądne krwi i zabijają (np. zwierzęta w stadzie), dopóki nie ustaną ze zmęczenia"; 4. ,,Wilk tak samo nie znosi rysia, jak pies kota".
Poza tym można było dowiedzieć się, że wilk to zwierzę prawnie chronione na terenie całego kraju, od 2001 r. - ściśle chronione, również w ramach programu Natura 2000.
Czy udało się rozstrzygnąć pytanie postawione w temacie wykładu? Okazało się, że wilk nie jest ani świętym, ani grzesznikiem, i choć odbiór społeczny tego drapieżnika nie jest najlepszy (zabijanie zwierząt gospodarskich, konflikty władz i ekologów z myśliwymi itp.), to nie należy go demonizować. Warto tutaj, jak we wszystkim, zachować zdrowy rozsądek i ani bezmyślnie nie zabijać wilków, ani nie dążyć do ich ekstremalnej ochrony za wszelką cenę – trzeba po prostu racjonalnie monitorować tę kwestię i sysytematycznie kontrolować wilczą populację, by zwierzę to nie stało się znowu, jak jeszcze całkiem niedawno, gatunkiem zagrożonym.
„Wilk nie jest zwierzęciem ziejącym nienawiścią, ani też nie jest maskotką do przytulania, nie jest ani niebezpieczny, ani sympatyczny. Jest po prostu jednym z wielu interesujących gatunków prześladowanych przez człowieka od stuleci, który potrzebuje miejsca do życia” - Dawid L. Mech. Słowa te, wypowiedziane przez wybitnego amerykańskiego eksperta w dziedzinie biologii wilka, można uznać za motto wykładu prof. H. Okarmy.
Podsumowując należy więc z całą mocą stwierdzić, iż nie taki wilk straszny, jak go malują...

red. bo
współpraca: Katarzyna Migacz – kl. 2d
autor zdjęć: Jakub Mrówka – kl. 2h

 

prof. dr hab. Henryk Okarma

Przed rozpoczęciem wykładu

Zaciekawiona publiczność

Podziękowania za wykład

 

 

,,Czy Arktyka się zazieleni?" - wykład dra Michała Węgrzyna

W ramach cyklu wykładów zaplanowanych z okazji Jubileuszu 200-lecia szkoły 2 lutego odbyło się spotkanie z naszym Absolwentem, a obecnie adiunktem w Instytucie Botaniki UJ, dr Michałem Węgrzynem.

W tym dniu młodzież, licznie zgromadzona, w sali im. R. Sichrawy w ,,Sokole'' mogła z zapartym tchem śledzić prognozowane zmiany klimatyczne, które będą zachodzić w najbliższych latach na północnych obszarach lądowych i oceanicznych.

Podczas swego wykładu, bogato ilustrowanego ciekawymi fotografiami, dr Michał Węgrzyn skupił się głównie na problematyce, jak obserwowane zmiany klimatyczne wpływają na ekosystemy lądowe północnych obszarów. Mogliśmy wspólnie zastanowić się, czy dynamika, jaka zachodzi w klimacie, będzie w stanie w najbliższym czasie tak drastycznie ingerować w strukturę lodowców, że mogą one ulec całkowitemu unicestwieniu.

Czy możemy wyobrazić sobie, że zamiast lodowców na obszarze otaczającym biegun północny będzie rosła bujna roślinność? Choć dzisiaj trudno o jednoznaczną odpowiedź, w konkluzji wykładu pojawiło się stwierdzenie, że obserwowane zmiany klimatycznie są nieuchronne i zdecydowanie wpłyną na rozwój fauny i flory na Ziemi.

Tak więc na pytanie: Czy Arktyka się zazieleni? - odpowiadamy: tak! Osobne jest zagadnienie: kiedy?...

 

 Czy Arktyka się zazieleni?...

Wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy w I Liceum Ogólnokształcącym

Dnia 2 marca 2018 r. społeczność I Liceum Ogólnokształcącego była świadkiem niezwykłego, historycznego wydarzenia.

W związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 200-lecia powstania I Gimnazjum i I Liceum Ogólnokształcącego w naszej szkole gościli Prezydent RP Andrzej Duda oraz Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

Wizyta rozpoczęła się od spotkania Pary Prezydenckiej z Dyrekcją, w którym uczestniczyli również: Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Wiesław Janczyk, Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik oraz Prezydent Miasta Nowego Sącza Ryszard Nowak.

Następnie Para Prezydencka, która sprawuje patronat honorowy nad jubileuszem 200-lecia I Gimnazjum i I Liceum, spotkała się w sali gimnastycznej z nauczycielami oraz uczniami. Po odśpiewaniu hymnu państwowego przez chór szkolny „Scherzo”, zespół muzyczny ,,Kurdesz" i uczniów oraz pieśni „Pierwsza kadrowa” Pan Prezydent przemówił do zgromadzonych. Przywołał swoje wspomnienia z czasów licealnych, kiedy konkurował z uczniami I LO w Olimpiadzie Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. Wyraził uznanie dla wysokiego poziomu ich wiedzy: Pamiętam, że byłem pod ogromnym wrażeniem. Na etapie centralnym, w Warszawie, byłem jedynym uczniem mojej szkoły, a z sądeckiej Jedynki było pięcioro lub sześcioro uczniów.

Pan Prezydent zwrócił uwagę na znamienny fakt, że I Gimnazjum i I Liceum obchodzi swoje 200-lecie w roku 100-lecia polskiej niepodległości. Nawiązał do pięknej patriotycznej historii naszej szkoły. Wspomniał, że to właśnie jej uczniowie i absolwenci walczyli w legionach. Podkreślił to słowami: Ta szkoła wychowała późniejszych rycerzy niepodległości.

Do nauczycieli i uczniów ciepłe słowa skierowała również Pierwsza Dama. Jako nauczycielka życzyła swoim koleżankom i kolegom satysfakcji z pracy, uczniom – aby szkoła była dla nich miejscem nie tylko zdobywania wiedzy, rozwijania pasji, ale także miejscem nawiązywania wspaniałych, koleżeńskich relacji – na całe życie.

Następnie Prezydent Andrzej Duda przekazał uczniom I LO Dąb 100-lecia Odzyskania Niepodległości, prosząc o jego posadzenie obok Dębu Wolności na Plantach. Uczniowie z kolei podarowali Panu Prezydentowi oraz Jego Małżonce obraz namalowany przez uczennicę klasy IIIa – Magdalenę Kaletę – przedstawiający budynek naszej szkoły.

Spotkanie Pary Prezydenckiej ze społecznością Długoszowej Rodziny zostało uwiecznione na pamiątkowych zdjęciach.

Uroczystość przebiegła w bardzo miłej atmosferze. Para Prezydencka urzekła serdecznością, naturalnością i poczuciem humoru. Uczestnicy spotkania mieli świadomość wyjątkowości tego zdarzenia oraz faktu, że stają się częścią historii.

Ewa Kołacz

 

 

Jubileuszowy Koncert Festiwalu Młodych Talentów I Gimnazjum i Liceum im. Jana Długosza w Nowym Sączu – 10 marca 2018 r.

Ach, co to był za koncert...!, czyli... ,,Jasiu Długosz naszym Panem"!

,,Wspaniały!", ,,Piękny!", ,,Super!", ,,Bardzo mi się podobał" – takie m. in. głosy dało się słyszeć wśród publiczności opuszczającej salę im. Lucjana Lipińskiego w MCK ,,Sokół" po koncercie jubileuszowym. Wydarzenie to, uświetniające 200-lecie istnienia naszej szkoły oraz będące swoistym ukoronowaniem wszystkich dotychczasowych 42. edycji Festiwalu Młodych Talentów, zorganizowała profesor Barbara Porzucek (głównodowodząca) z pomocą swojego męża Aleksandra Porzucka, wieloletniego szefa Rady Artystycznej FMT, kolegów nauczycieli I LO – Jakuba Bulzaka, Katarzyny Lebdowicz, Elżbiety Gajewskiej, Jarosława Chrząstowskiego (nagrodzeni Jajem Dinozaura w czasie gali za długoletnią współpracę), oraz oczywiście młodzieży naszej szkoły. No i dzięki, rzecz jasna od lat, uprzejmości i życzliwości dyrektora MCK ,,Sokół" - Antoniego Malczaka (także nagrodzony) oraz pracowników tej zaprzyjaźnionej z naszym liceum instytucji. Derekcja FMT uhonorowała również prof. Urszulę Adamek, za organizowanie Festiwalu w latach 80., p. Magdalenę Kotkowską, współautorkę (wraz z mężem śp. Alfredem Kotkowskim) logo FMT, projektantkę i wykonawczynię festiwalowych statuetek, Jacka Mazanca - długoletniego jurora Festiwalu i Aleksandra Porzucka – od 30 lat związanego z Festiwalem (i, by tak rzec, węzłem małżeńskim z naszą szkołą), przewodniczącego Rady Artystycznej FMT.

FMT przy I LO, czy I LO przy Festiwalu? - oto jest pytanie...
To wielkie artystycznie i logistycznie przedsięwzięcie nie mogłoby się udać bez znakomitych gości występujących na scenie, tj. absolwentów Jedynki, niegdyś uczestników festiwalu, dzisiaj ludzi różnych zawodów, w tym związanych częściowo ze sceną, dla których FMT okazał się rzeczywiście szczeblem do kariery. Ich występy, tak jak za dawnych lat, sprawiły, że w wielkim festiwalowym garze znów zawrzało. Piosenkami, muzyką, tańcem, skeczami... na naprawdę najwyższym poziomie! Występy te zostały wzbogacone krótkimi, ale serdecznymi wspomnieniami bądź to dawnych uczestników (nie wszyscy mogli lub chcieli wystąpić artystycznie), bądź organizatorów FMT, bądź ludzi blisko związanych z tym cyklicznym Jedynkowym wydarzeniem. Dawne festiwale wspominali, pytani o nie przez Barbarę Porzucek (w kolejności pojawiania się): Piotr Gryźlak, Dariusz Izworski, Wojciech Molendowicz, Kazimierz Mrówka, Anna Kaczmarek, Przemysław Dakowicz. Z kilku tych wspomnień dało się wywnioskować, że na czas Festiwalu to I LO istniało przy FMT, a nie odwrotnie... :).

Co z Festiwalowego wyskoczyło gara?
Nade wszystko muzyka. Każda właściwie. Wokalna i instrumentalna. Chórowo – orkiestrowa: Niezależna Or-kiestra Młodzieżowa pod batutą Justyny Zawiślan; liryczna/poezja śpiewana – Danuta Gad, Mateusz Bieryt i Aleksandra Chapko, Jacek Mazanec, Anna Kożuch i Jakub Stawiarski, Ewelina Marciniak; pop/rock – Estera Szczypuła, Krzysztof Żyłka i Grzegorz Żyłka, zespół Redford; rap – Daniel Rams; jazz – Konrad Szewczuk z zespołem, Pejm 2; operowa – Jagoda Sokołowska-O'Donovan; klasyczna – Kwartet Galicyjski; ludowa – Pijani Folklorem, wreszcie Kurdesz z pieśnią ,,Jasiu Długosz naszym Panem"!
Po drugie: taniec. A tutaj swe umiejętności zaprezentowali: Anita Migacz z rodziną w układzie ,,Latin street", Klaudia Gargula (kl.3k) i Nikodem Miczołek (kl.3bg) w tańcu towarzyskim oraz Pijani Folklorem na ludowo.
Po trzecie: kabarety. Tym razem reprezentowane przez grupę ,,Tandem" w skeczu ,,Teleturniej" (,,-Wymień słynnych absolwentów Długosza. - Antoni Sitek, Eugeniusz Romer, Henryk Barycz... - A nazwisko Rybski coś ci mówi? - Nie."), Bartłomieja Korwina w autorskiej scence ,,Halina...!" (,,Co to za telewizory teraz robią – ani serwety nie rzucisz na taki, ani paprotki nie postawisz...) oraz ,,Moczymordę" – Jarosława Żelechowskiego z 3a.
Po czwarte: konferansjerka. To zawsze była na FMT sztuka sama w sobie. Przez kolejne lata wystąpiło w roli zapowiadaczy festiwalowych numerów wielu utalentowanych młodych ludzi, z których liczni pojawili się w ten marcowy wieczór na powrót na deskach Sokołowej sceny, by przypomnieć sobie, jak to się kiedyś prowadziło koncerty i ubarwiało zabawnymi dialogami i scenkami sytuacyjnymi momenty pomiędzy kolejnymi występami. Na Galę przybyli zatem: Justyna Kuciel, Martyna Kronenberger, Kinga Kronenberger, Julia Kaczmarczyk, Wojtek „Łyli” Pawłowski, Paweł „Żółtek” Żółciński, Juhas i Mały, czyli Łukasz Juszczyk i Daniel Gliński. Wśród prowadzących znaleźli się również autorzy scenariusza Koncertu Jubileuszowego – Barbara Porzucek i Jakub Bulzak oraz wicedyrektor I LO Katarzyna Krupa, niegdyś Głodkiewicz, uczennica klasy 3c, prowadząca XI edycję FMT, która zapowiedziała występ swojej szkolnej koleżanki Jagody Sokołowskiej-O'Donovan.
Po piąte: techniczni. Oni też zapisali swoją chlubną festiwalową kartę, dlatego tu o nich wspominamy. Warto zauważyć, że techniczni rekrutowali się zawsze spośród męskiej części Długoszowej społeczności, co nie powinno chyba szczególnie dziwić – te kłęby kabli, stojaki, mikrofony, wnoszenie rekwizytów... To tacy widoczni-niewidoczni bohaterowie Festiwalu. Ale niezbędni – bez nich kolejne FMT-y na pewno by się nie odbyły.
Na koniec trzeba dodać, że podczas Jubileuszowego Koncertu Festiwalu Młodych Talentów zarząd województwa małopolskiego przyznał Barbarze Porzucek Złotą Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski - w uznaniu za jej wieloletnią pracę przy organizacji Festiwalu. Derekcji FMT dziękowali także: dyrekcja I LO, czyli p. dyrektor Aleksander Rybski oraz panie wicedyrektor Katarzyna Krupa i Grażyna Andrzejewska, przewodniczący Towarzystwa Absolwentów i Przyjaciół I Liceum i Gimnazjum – Ludomir Handzel, wiceprezydent Nowego Sącza Wojciech Piech oraz przewodniczący Rady Miasta Janusz Kwiatkowski. No i oczywiście ukłony słynnej Cioci Basi złożyła również młodzież naszej szkoły, czyli I LO, I LO, pierwsze liceum, liceum, o!
Podsumowując: było sentymentalnie, ale nie ckliwie, uroczyście, ale nie patetycznie, rozrywkowo, ale nie ludycznie.

red.bo

 

Justyna Zawiślan i jej Or-kiestra

Główni prowadzący – Barbara Porzucek i Jakub Bulzak

„Starzy” zapowiadacze: od lewej – Justyna Kuciel, Julia Kaczmarczyk, Martyna Kronenberger, Daniel Gliński, Wojtek  „Łyli” Pawłowski i Paweł „Żółtek” Żółciński

Barbara Porzucek i Piotr Gryźlak

Bartek Korwin w skeczu „Halinaaa!”

Konrad Szewczuk z zespołem

Kabaret „Tandem” w skeczu „Teleturniej”

„Pijani folklorem” 

Zasłużeni dla FMT – od lewej: Jarosław Chrząstowski, Urszula Adamek, Katarzyna Lebdowicz, Magdalena Kotkowska, Jacek Mazanec, Aleksander Porzucek, Antoni Malczak, Barbara Porzucek, Aleksander Rybski, Jakub Bulzak

„Czujne oko CBŚ” – rzeźba autorstwa Magdaleny Kotkowskiej dla Barbary Porzucek

Barbara Porzucek i Kazimierz Mrówka 

Rodzina Migaczów

Mateusz Bieryt i Aleksandra Chapko w piosence własnej aranżacji do słów B. Leśmiana

„Pejm 2”

Klaudia Gargula (kl. 3k) i Nikodem Miczołek (kl. 3bg) – w energetycznym tańcu     

Krzyż Małopolski dla CBŚ

 Festiwalowy parasol zamyka koncert

 

 

Spotkanie z Leszkiem Mazanem - absolwentem z 1960 roku
 
12 marca 2018 r., w sali im. Sichrawy miało miejsce spotkanie młodzieży naszej szkoły z wybitnym absolwentem z 1960 r. - Leszkiem Mazanem.
Leszek Mazan jest dziennikarzem, publicystą i autorem licznych książek, których tematyka związana jest z Krakowem oraz z Pragą. Znany jest również ze swojego zamiłowania do dobrego wojaka Szwejka. Mówi o sobie, że jest szwejkologiem.
Licznie zgromadzona w tym dniu publiczność (brakowało miejsc siedzących!) z zapartym tchem słuchała barwnych opowieści znanego dziennikarza.
A zaczęło się od nawiązania do naszego poczciwego dębu rosnącego od niepamiętnych czasów na szkolnym podwórku - ,,ten dąb  to nasze loci communes'' - miejsce, które łączy pokolenia...
I o tych szczególnych miejscach potoczyła się niezwykła opowieść. Były wzruszające historie dotyczące mieszkańców Nowego Sącza. Padło pełne dumy stwierdzenie, że absolwenci I LO im. J. Długosza to powszechnie znani i cenieni fachowcy. Były odniesienia do Pragi, gdyż Leszek Mazan to wielki pasjonat dobrego wojaka Szwejka, a także autor popularnej książki pt. ,,Polska Praga, czyli dlaczego Matejko lubił knedle''. Pod koniec spotkania, kiedy wywiązała się miła rozmowa z widownią, Leszek Mazan podkreślił, że zawód dziennikarza wiąże się ze szczególną odpowiedzialnością za słowo. Słowo ma szczególną moc. Może  budować, ale  może też niszczyć. Dyskusja o etyce dziennikarskiej była bardzo ważnym elementem tego spotkania, gdyż  na sali znajdowali się uczniowie,  którzy mają w swoich planach wybór tego zawodu w przyszłości.
Były też anegdoty dotyczące znanych postaci historycznych (np.naszego patrona i wycinania kamieni nerkowych nożem). Było też o ks. prof. Józefie Tischnerze (o Panu Bogu i góralu). I było wiele innych, fascynujących opowieści, które sprawiły, że mogliśmy wszyscy przenieść się na moment do czasów z lat młodości Leszka Mazana.
Bardzo dziękujemy za tę niezwykłą podróż...
 
                                                                                                                                                 MS

 

Leszek Mazan

Zasłuchana publiczność

 Pamiątki jubileuszowe dla prelegenta

 Z dyrektorem Aleksandrem Rybskim

 

,,Narodziny nowożytnego konstytucjonalizmu" – wykład prof. dr. hab. Andrzeja Zięby – 19 marca 2018 r.

Spotkanie z wybitnym absolwentem naszej szkoły – prof. Andrzejem Ziębą z Uniwersytetu Jagiellońskiego (matura w 1963 r.) – odbyło się po raz kolejny w sali w im. R. Sichrawy w MCK ,,Sokół".


Profesor Andrzej Zięba ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji UJ w 1970 r. W 1979 r. uzyskał doktorat z zakresu nauk politycznych na tej samej uczelni, a w 1988 r. na podstawie dorobku naukowego oraz rozprawy pt. Współczesny konserwatyzm brytyjski. Studium z zakresu myśli politycznej obronił habilitację na Wydziale Prawa i Administracji UJ. W 2002 r. prezydent RP Aleksander Kwaśniewski nadał mu tytuł naukowy profesora nauk prawnych. W 2001 r. prof. Zięba objął kierownictwo założonego przez siebie Zakładu, a następnie Katedry (od 2002 r.,) Konstytucjonalizmu i Ustrojów Państwowych w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ.
Uczestnicy wykładu, tj. uczniowie wydelegowanych klas humanistycznych I Liceum, mogli posłuchać o wielu ciekawych kwestiach związanych z historią konstytucjonalizmu w Polsce i w Europie, ze szczególnym uwzględnieniem brytyjskiego systemu konstytucyjnego i porządku prawnego, które znacznie różnią się od tych obowiązujących w naszym kraju (profesor Andrzej Zięba jest specjalistą od brytyjskiego parlamentaryzmu i brytyjskich doktryn politycznych). W czasie spotkania mogliśmy także zapoznać się z krótkim rysem historycznym ukazującym początki kształtowania się tej najważniejszej ustawy, czyli konstytucji, w różnych państwach świata (w XVIII w.) - pierwszą konstytucję uchwalono w Stanach Zjednoczonych, drugą – w Polsce (Konstytucja 3 Maja), trzecią – we Francji. Profesor wyjaśnił także rozbieżności językowe dotyczące nazywania tej ustawy w różny sposób w różnych krajach (np. naszą pierwszą konstytucję nazywano ,,ustawą rządową", w Niemczech natomiast określa się ją mianem ,,ustawy zasadniczej"). Tym, co odróżnia konstytucję od innych ustaw są zatem: szczególna nazwa, szczególna treść i szczególna forma.
Podsumowując swoje wystąpienie prelegent stwierdził, że konstytucja ma być dla polityków sprawujących władzę swego rodzaju gorsetem lub pancerzem, który powinien przypominać im, że nie mogą robić wszystkiego, co chcą, bo zwyczajnie nie wszystko im wolno.
Wykład ten prof. Andrzej Zięba zadedykował swojemu licealnemu nauczycielowi historii – prof. Leonowi Fałowskiemu.

 

red.bo

 

Profesor Andrzej Zięba 

W czasie wykładu

Profesora słuchali wszyscy

Podziękowanie za wykład

 

 

IV Orszak Jana Długosza

Po wielu miesiącach przygotowań, w roku dwóch wielkich Jubileuszy (100-lecia odzyskania niepodległości i 200-lecia powstania szkoły), w piątek 13 kwietnia 2018 r. ulicami Nowego Sącza ruszył ,,IV Orszak Jana Długosza". Na dziedziniec I LO w Nowym Sączu przybyły wszystkie stany, aby tłumnie powitać Jana Długosza i świętować jego pobyt w królewskim mieście. Wśród ponad 700 uczniów i 40 nauczycieli nie zabrakło: dostojników, dam dworu, rycerzy, duchownych, mieszczan, rusałek, czarownic, pospólstwa i gawiedzi. Przybyły również delegacje w historycznych strojach z: II LO, SP nr 2, Gimnazjum nr 11. Na sądeckim rynku, plantach i dziedzińcu szkoły wręczono pamiątkowe odznaki honorowym gościom, absolwentom i nauczycielom. Wsparcia, za które dziękujemy, udzielili nam: Rodzice, Ryszard Nowak Prezydent Miasta Nowego Sącza, Kino ,,Helios",,,Chór Scherzo", Samorząd Uczniowski, ,,Czarna Jedynka" oraz Urząd Miasta Nowego Sącza. Scenariusz opracowali: mgr Jacek Tomasik i mgr Michał Zacłona. Zdjęcia: Izabela Michalczyk i Jacek Tomasik. Relacje i zdjęcia z orszaku 13 kwietnia br. zamieścili: Urząd Miasta Nowego Sącza, „Sądeczanin”, „DTS24”, „Gazeta Krakowska”, „Radio Kraków”, „NTV”, „TV Sądeczanin”, „RDN”, Portal „Miasto NS”, „YouTube”.  Dodatkową relację z orszaku opublikowała ,,Gazeta Krakowska" w dodatku ,,Gazeta Nowosądecka" w dniu 20 kwietnia br.

 

 

 

Warto być przedsiębiorczym - wykład dr hab. Marty Gancarczyk

9 kwietnia 2018 r. odbyło się kolejne z cyklu spotkań z wybitnymi absolwentami I LO – tym razem z p. Martą Gancarczyk - pracownikiem naukowym Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej, Instytutu Ekonomii, Finansów i Zarządzania, Katedry Ekonomii Instytucjonalnej i Polityki Gospodarczej. Wzięły w nim udział klasy o profilu matematyka-geografia-angielski: If, Ik, IIf, IIk, IIIk.

Pani profesor bardzo ciekawie opowiadała o funkcjonowaniu gospodarki we współczesnym świecie, tj. o jej rozwoju, zmianach, jakim podlega, problemach, z jakimi się zmaga. Przywołując liczne przykłady aktywności lokalnych i globalnych firm prelegentka starała się pokazać mechanizmy ich działania i wpływ na życie zwykłych obywateli. Jeśli ktoś myśli kiedyś o założeniu własnej firmy, to miał okazję usłyszeć, od czego trzeba zacząć, jakie powinien spełnić wymagania oraz co to znaczy być pracodawcą.

Prof. Gancarczyk podkreślała, że współczesny rynek pracy jest bardzo różnorodny i dynamiczny, dlatego nie warto ograniczać się w nauce szkolnej tylko do wybranych przedmiotów, nie zawężać zainteresowań, lecz ciągle je poszerzać i pogłębiać, innymi słowy – warto być ciekawym świata i nie bać się zmian w nim zachodzących (tu przydają się otwarta głowa, szerokie horyzonty i czytanie książek).

Można chyba uznać ten wykład za niezwykłą lekcję ekonomii i... życia!

red. bo

 

„Po wielu latach zrozumiecie to, że uczęszczanie do tej szkoły to było coś wyjątkowego…”

 

Tymi słowami pan Zygmunt Berdychowski rozpoczął spotkanie w ramach cyklu WYBITNI ABSOLWENCI I LO, które miało miejsce 11 maja 2018 r. w budynku ,,Sokoła".

Ten znany polityk, działacz społeczny, poseł na Sejm I i III kadencji, a także wielki pasjonat narciarstwa i wypraw wysokogórskich twierdzi, że najwięcej w życiu dzieje się przez przypadek. Należy jedynie otworzyć się na jego pozytywne działanie.

Nasz gość wielokrotnie podkreślał, jak duży wpływ na jego życie i podejmowane decyzje miała edukacja zdobyta w liceum im. Jana Długosza.

„Każdy, kto kończy później studia, każdy, kto pracuje, jest coraz bardziej dumny z tego, że uczęszczał do I LO w Nowym Sączu”.

Słuchacze zgromadzeni w tym dniu w sali im. R. Sichrawy z wielkim zainteresowaniem śledzili opowieści naszego Gościa. Wiele z nich dotyczyło wypraw wysokogórskich. Sam prelegent mówił: „Wszystko zaczęło się w Tatrach. Po zdobyciu największego szczytu, jakim jest Masyw Gerlacha, przyszła pora na kolejne.” I tak zauroczenie górskim klimatem i determinacja w dążeniu do celu zaowocowały zdobyciem w 2015 r. Korony Ziemi, czyli wyjściem na najwyższe szczyty poszczególnych kontynentów.

Wyprawy w wysokie góry – jak twierdzi Zygmunt Berdychowski – uczą też człowieka pokory wobec natury. Burza (ta widziana nie z dołu, ale z góry), walka z samym sobą, pokonanie słabości, opanowanie lęku – to sytuacje, z którymi każdy styka się podczas wędrówki.

Na koniec nasz Absolwent życzył wszystkim spełnienia swoich marzeń i zdobywania wszelkich szczytów – zarówno tych wysokogórskich, jak i tych życiowych szczytów własnych marzeń i celów.

red. MS

                                                                                           współpraca: Kinga Pernal – 2h

Klaudia Święś – 2h

Autor zdjęć: Jakub Mrówka – 2h

Prezentacja prelegenta przez pana dyr. Aleksandra Rybskiego

Zygmunt Berdychowski

Prezentacja multimedialna

Zygmunt Berdychowski z pasją

o swojej pasji 

 

I LO na podium, czyli zawody siatkarskie z okazji 200-lecia szkoły

4 czerwca 2018 r. hala sportowa w Instytucie Kultury Fizycznej PWSZ w Nowym Sączu stała się terenem zmagań siatkarskich 5 drużyn, które przystąpiły do tego turnieju, by uczcić 200-lecie istnienia naszej szkoły, a przy okazji także 20-lecie PWSZ. Oprócz naszego zespołu – I LO w Nowym Sączu - w spotkaniu wzięły udział ekipy z: I Liceum Ogólnokształcącego w Limanowej, Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bobowej, II Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu oraz PWSZ w Nowym Sączu. Rozegrały one między sobą mecze na zasadzie, ,,każdy z każdym”. Bardzo emocjonujące siatkarskie zmagania oglądała licznie zgromadzona publiczność, szczególnie ta z Jedynki, starając się żywo dopingować, swoich, co z pewnością pomogło Długoszowej drużynie, która uplasowała się na 3. miejscu, czyli zdobyła brązowy medal! Pierwsze miejsce przypadło II LO, 2. PWSZ, 4. ZSO z Bobowej, a 5. I LO z Limanowej. Gratulacje należą się jednak zarówno zwycięzcom, jak i pozostałym zespołom! Chodziło, bowiem przede wszystkim o sportową, jubileuszową, rywalizację, a tej nie brakowało – było to naprawdę wspaniałe siatkarskie widowisko! Wszystkie drużyny uhonorowano pamiątkowymi pucharami, statuetkami i drobnymi upominkami.

Głównym organizatorem zawodów był Paweł Kwiatkowski – nauczyciel wf-u z I LO. W przedsięwzięciu tym wsparli go koledzy nauczyciele wychowania fizycznego z I LO, młodzież naszej szkoły, studenci IKF z PWSZ oraz opiekunowie zaproszonych drużyn i sędziowie, dzięki czemu udało się ,,dopiąć wszystko na ostatni guzik”. Dlatego usłyszeli oni na koniec słowa podziękowania od ,,głównodowodzącego”.

I w ten oto sposób kolejne wydarzenie uświetniające jubileusz 200-lecia zapisało się w historii naszej szkoły i… na łamach naszej kroniki!

red. bo

 

Główny sędzia zawodów

Nasi na boisku

Atak i blok

Nie ma jak rady trenera!

,,Jubileuszowe" drużyny

Jan Pasiut (przy mikrofonie) czyta zasady siatkarskiej rywalizacji

W ferworze gry

Oj, za niski blok!

Radość ze zdobytego punktu po stronie I LO

Skoczność to podstawa!

 
 
 
 
Czy znikną problemy komunikacyjne dużych miast?...
 
10 września 2018 r. odbyło się kolejne spotkanie z Absolwentem. Tym razem w sali im. R. Sichrawy gościliśmy dra hab. inż. Andrzeja Szaratę. Na co dzień jest on wykładowcą na Politechnice Krakowskiej w Zakładzie Systemów Komunikacyjnych, gdzie pełni funkcję Dziekana Wydziału Inżynierii Lądowej.
Spotkanie zdominowała tematyka związana z budownictwem lądowym. Było też sporo informacji związanych ze specyfiką studiów politechnicznych, czyli częste odniesienia do matematyki i fizyki, czyli  dziedzin, których znajomość  jest niezbędna  na tych kierunkach.
,,Potrzebna jest też wyobraźnia - podkreślał nasz Gość - zwłaszcza wyobraźnia przestrzenna oraz umiejętność przewidywania rozwoju infrastruktury''. Ten wątek najbardziej zainteresował licznie zgromadzonych na sali. Nic dziwnego, gdyż większość z nich stanowili uczniowie z klas matematyczno - fizycznych. Wielu z nich zapewne podejmie studia na uczelniach technicznych, a zatem zarysowane podczas spotkania problemy mogą znaleźć się w sferze ich dociekań.
Ciekawym elementem spotkania była dyskusja o tzw. ,,korytarzach powietrznych'', które - być może - już wkrótce powstaną w Krakowie. Dałoby to nadzieję na rozwiązanie problemów ze smogiem, a co za tym idzie, wielu ludziom przywróciłoby zdrowie i dobre samopoczucie.
Padły też ciekawe propozycje rozwiązań problemów komunikacyjnych. W dużych aglomeracjach miejskich jest to zasadniczy problem. Była mowa o parkingach podziemnych, tunelach dla tramwajów i kolejek szybkiego ruchu. Ale - jak podkreślał Andrzej Szarata - trzeba wytworzyć w świadomości społecznej zapotrzebowanie na korzystanie z komunikacji miejskiej i wdrażać obywateli już od najmłodszych lat do takiego systemu. Trzeba też pomyśleć o uatrakcyjnieniu takiej formy komunikacji, żeby ludzie chcieli przemieszczać się autobusami czy tramwajami miejskimi.
Na pewno stanie się to problemem do rozwiązania w najbliższych latach. Tak więc przyszli inżynierowie - macie o czym myśleć w najbliższym czasie... 
 
 
 
                                                                                                                           oprac. MS
                                                                                                                                  przy współpracy F. Węgrzyna z klasy 3a
 
 
Profesor Andrzej Szarata
 
 
Tłumy na widowni
 
 
Dyrektor Katarzyna Krupa dziękuje Gościowi za wykład 
 
 
Uczniowie 3a wręczają prof. Szaracie pamiątkowe upominki jubileuszowe
 
 
 

I LO forever, czyli spotkanie z dyrektorem Aleksandrem Rybskim

24.09.2018 r. o godzinie 10.30 w MCK ,,Sokół” odbyło się kolejne z cyklu spotkań z wybitnymi absolwentami naszej szkoły, tym razem z dyrektorem Pierwszego Liceum - Aleksandrem Rybskim, który wygłosił wykład na temat swojej pasji – matematyki - oraz podzielił się z słuchaczami anegdotami ze szkolnych czasów. Pan dyrektor zwrócił uwagę na fakt, jak ważne w uczeniu się jest samokształcenie, logiczne myślenie, dogłębne poznanie tematu, którym się zajmujemy i zrozumienie wszystkich istotnych dla danego zagadnienia pojęć. Opowiedział także o swoich wymagających, ale i zarazem inspirujących nauczycielach oraz o wspaniałych wycieczkach, rajdach i zabawach klasowych z licealnych lat, pozwalających nawiązywać nowe znajomości i pogłębiać przyjaźnie. Szkoła uczyła nie tylko tego, jak przyswajać wiedzę, ale także zasad dobrego wychowania i kulturalnego zachowania, jakimi powinien kierować się w życiu wykształcony człowiek. Mimo różnic między szkołą obecnie, a niegdyś, Jedynka – jak powiedział mgr Aleksander Rybski – nadal jest miejscem, w którym możemy zdobyć nie tylko gruntowną wiedzę, ale także (a może przede wszystkim) spotkać ciekawych i wartościowych ludzi i zaprzyjaźnić się z nimi.

Warto zatem doceniać to, co szkoła nam daje, mieć ją w sercu i w pamięci przez całe życie i rozsławiać jej dobre imię gdziekolwiek się jest!

 

Kinga Reguła - 2d, Anna Janisz - 2d

red. bo

 

Dyrektor Krystyna Paprocka zapowiada wystąpienie Pana Dyrektora 

Pan Dyrektor przy mikrofonie

Każdy moment jest dobry na matematykę

Skupiona publiczność

 

Filozofia ma sens – spotkanie z profesorem Kazimierzem Mrówką

8 października 2018 r. w Sali MCK ,,Sokół” odbyło się ostatnie z cyklu spotkań z wybitnymi absolwentami I LO. Tym razem mieliśmy okazję poznać prof. dr. hab. Kazimierza Mrówkę – wykładowcę Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Pan Profesor specjalizuje się w filozofii starożytnej, filozofii religii oraz filozofii francuskiej. Studiował m. in. na Uniwersytecie Jagiellońskim i paryskiej Sorbonie. Jest laureatem wielu stypendiów i zdobywcą grantów badawczych.

Podczas spotkania prof. Mrówka przywołał wiele anegdot z czasów licealnych, opowiadał o panującej wtedy w szkole atmosferze, o swoich kolegach i kadrze nauczycielskiej. Podkreślił, jak wiele zawdzięcza nauczycielom I LO, w tym swojemu wychowawcy, tj. dzisiejszemu dyrektorowi szkoły, mgr. Aleksandrowi Rybskiemu. Ciekawostką może być fakt, iż Pan Profesor napisał maturę z języka polskiego wierszem, za co uzyskał najwyższą ocenę (polecamy to szczególnie tegorocznym maturzystom!). Panu Profesorowi Kazimierzowi Mrówce serdecznie dziękujemy za poświęcony nam czas!

                                                                                                                                                Joanna Kozioł – kl. 2c

fot. Mateusz Hojniak – kl. 2c

red. bo

Dyrekcja naszej szkoły przybliża osobę prelegenta

Oddanie głosu profesorowi Kazimierzowi Mrówce

Filozofia ma sens!

Filozoficznie nastrojone audytorium

Wręczenie pamiątek jubileuszowych

 

Jak dobrze nam zdobywać góry...– rajd szkolny z okazji 200-lecia I LO

23.10.2018 r. odbył się rajd szkolny z okazji 200-lecia szkoły. Mimo silnego wiatru oraz padającego śniegu (tak! tak!) wybraliśmy się w zaplanowaną wcześniej trasę. Na początku wyszliśmy z Piwnicznej na Węgielnik, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć imitację okopów z czasów II wojny światowej oraz wyjść na wieżę widokową. Zatrzymaliśmy się także obok miejsca rozstrzelania polskich żołnierzy. Następnie wspięliśmy się  na wzniesienie o nazwie Zaczerczyk, skąd zeszliśmy prosto do stanicy harcerskiej w Kosarzyskach, gdzie czekał na nas, utrudzonych wędrowców, posiłek, czyli pyszna grochówka. Posiliwszy ciało i wzmocniwszy ducha, po krótkim odpoczynku, trochę zmęczeni, lecz szczęśliwi, wróciliśmy autobusem do Nowego Sącza.

W rajdzie uczestniczyło około trzydziestu uczniów z różnych klas liceum pod opieką nauczycieli: Wioletty Kleczyńskiej, ks. Mateusza Kaźmierka, ks. Tomasza Koźbiała, Jarosława Żelasko i Andrzeja Fałowskiego. Głównym organizatorem rajdu i naszym przewodnikiem był prof. Piotr Rychlewski, którego wspomagał (jako przewodnik) prof. Aleksander Żarnowski, emerytowany nauczyciel Jedynki.

Wycieczka ta pozwoliła nam lepiej się poznać, zintegrować, odetchnąć od codzienności oraz pokazała piękno beskidzkiej przyrody, które mamy na wyciągnięcie ręki. Tym samym wpisała się długą tradycję szkolnych rajdów Jedynkowych, jakże licznych w przeszłości, o czym mieliśmy okazję posłuchać w trakcie naszego jubileuszowego wypadu.

W czasie rajdu panowała świetna atmosfera i z tej okazji ułożyłem okolicznościowy wierszyk:

 

Mimo śniegu i silnej wichury,

poszliśmy w sądeckie góry.

Jedni mówią: to była zabawa!

Dla innych: to wielka wyprawa!

Zdania są tu podzielone,

lecz jedno jest potwierdzone:

 nie brakło nam dobrego humoru -

to odskocznia od szkolnego rygoru!

Nie było na co narzekać,

nawet na wolniejszych, na których trzeba było czekać.

Zachwyt rajdem był niemały -

 i piękne  wspomnienia nam zostały!

 

Krzysztof Czerwiński – kl. 1a

red. bo

Piękny Beskid Sądecki

Grupa rajdowa

I jeszcze raz pejzaże...

Ciekawe informacje na trasie

Humory dopisują!

Patrz jak wyżej

 Stanica harcerska w Kosarzyskach - w centrum główny szef wyprawy - Piotr Rychlewski (w czerwonej bluzie)

 

 

Koniec wielkiego jubileuszu - Święto Szkoły 2018

 

„Szkoła jest tam, gdzie są jej absolwenci...”

 

Tymi słowami 3 listopada 2018 r. rozpoczął biskup Andrzej Jeż uroczystą mszę świętą z okazji 200-lecia istnienia I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza.

Na początku ksiądz doktor nawiązał do wielkiej spuścizny kulturowo-dziejowej, w którą wpisuje się nasza szkoła od wielu lat. ,,Absolwent tej szkoły, niczym homo viator, przemierza drogę zakorzenioną w tradycji przeszłości i śmiało podąża w przyszłość...”

Ksiądz biskup podkreślił również, jak ważna jest historia miejsca, w którym się dorasta – „abyśmy nie zagubili tej drogi...”

 „Wypłyń na głębię…”

Homilia arcybiskupa Juliusza Janusza obfitowała w różnego rodzaju nawiązania do historii szkoły. Trudno się dziwić, bowiem ów nuncjusz apostolski w Słowenii, delegat apostolski w Kosowie, jest absolwentem naszego „Długosza”. Ksiądz arcybiskup zaznaczył, że dla niego to niemal potrójny jubileusz. W ubiegłym roku obchodził bowiem 50-lecie posługi kapłańskiej, a dwa lata wcześniej – razem ze swoimi kolegami z klasy – 55 lat od matury.

„Szkoła to miejsce, do którego często wracam we wspomnieniach – podkreślał ks. arcybiskup. – Zawsze panowała tu wyjątkowa atmosfera przyjaźni i wzajemnego wspierania się”.

W ciepłych słowach przywołał pamięć swoich nauczycieli, podkreślając, że we wszystkich swoich dokonaniach kierował się zawsze nauką wyniesioną z Długoszowej Rodziny.

Na koniec ksiądz arcybiskup podsumował – „Czujmy się młodymi, bo młodość jest zawsze w sercu...”

 

red. MS

Arcybiskup Juliusz Janusz

Dyrektor Aleksander Rybski czyta jedno z czytań podczas uroczystej mszy jubileuszowej

Chór Scherzo

 

UROCZYSTA AKADEMIA

z okazji 200-lecia I Gimnazjum i Liceum im. Jana Długosza w Nowym Sączu

„Przekazuję Wam ten sztandar,

symbol naszej szkoły. Strzeżcie

go i chrońcie, jak bronić

powinniście honoru naszej

szkoły i pamiętajcie o ideałach,

jakie ten sztandar symbolizuje.”

O godz. 11.30 w sali im. Lucjana Lipińskiego odbyła się uroczysta akademia. Licznie zebranych powitał prowadzący uroczystość Jakub Bulzak - absolwent I LO, a obecnie nauczyciel historii i wos-u w I Liceum.

Jakub Bulzak

W krótkim wystąpieniu została zaprezentowana historia szkoły. Począwszy od roku 1816, kiedy to Jego Cesarska Wysokość Franciszek Habsburg, wydał zezwolenie na utworzenie sześcioklasowego gimnazjum w Nowym Sączu, poprzez przemianowanie go w 1918 r. na Państwowe Gimnazjum Klasyczne, które w 1925 r. obrało za patrona Jana Długosza. Po II wojnie światowej szkoła stała się I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Długosza.

200 lat… to 22 dyrektorów, 886 nauczycieli i ok. 20 000 absolwentów.

Po krótkiej prezentacji Jakuba Bulzaka, głos zabrał dyrektor szkoły mgr Aleksander Rybski. Po powitaniu zebranych nastąpiło uroczyste przekazanie społeczności szkolnej nowego sztandaru, poświęconego przez arcybiskupa Juliusza Janusza w czasie mszy św., inaugurującej jubileuszowe obchody. Sztandar został ufundowany przez grono absolwentów i nauczycieli szkoły. Fundatorami sztandaru są absolwenci i przyjaciele szkoły, którzy widnieją poniżej:

Urszula Adamek

Ewa Adamek-Bulzak

Grażyna Andrzejewska

Marek Baran

Adam Bulzak

Tomasz Ćwikowski

Daniel Ćwikowski

Marcin Ćwikowski

Małgorzata Anders

Andrzej Fąfara

Elżbieta Gajewska

Jerzy Giza

Helena Gołąb

Ludomir Handzel

Kamila Kamińska

Joanna Kantor

Krzysztof Krawczyk

Katarzyna Krupa

Tadeusz Krzysztof Kliś

Jadwiga i Janusz

Kwiatkowscy

Paulina i Paweł Kwiatkowscy

Elżbieta Lankof-Klewar

Olga Laszczyk

Adam Maciuszek

Magdalena Meroń-Pomarańska

Agata i Marek Mika

Andrzej Padula

 

Krystyna i Mariusz Paproccy

Aleksander Rybski

Bogdan Schumacher

Maria Stefańska

Wanda Szkarłat

Piotr Szymański

Wojciech Witowski

Jolanta Woźniak

Jarosław Żelasko

Maciej Żółciński

STBS Sp. z o.o.

ERBET Sp. z o.o.

 

Każdy z fundatorów uhonorowany został pamiątkowym gwoździem umieszczonym na stylizowanej tarczy szkolnej.

Obchody jubileuszu 200-lecia szkoły były okazją do podziękowania jej zasłużonym pracownikom za ich trud i poświęcenie na rzecz Długoszowej Rodziny.

 

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda uhonorował odznaczeniami państwowymi zasłużonych nauczycieli I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza w Nowym Sączu.

Na podstawie artykułu 138 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej oraz ustawy o orderach i odznaczeniach postanowieniem Prezydenta RP za zasługi w działalności na rzecz rozwoju oświaty odznaczone zostały:

SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI:

- Grażyna Andrzejewska

- Krystyna Paprocka

Od lewej: dyr. dyr. Krystyna Paprocka, Katarzyna Krupa, Grażyna Andrzejewska

 

Decyzją Zarządu Województwa Małopolskiego Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyżem Małopolski - zostali odznaczeni: 

Srebrną Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyżem Małopolski:

- Jakub Bulzak

- Andrzej Citak

- Aneta Grabowska

- Katarzyna Krupa

Od lewej: sekretarz miasta Edyta Brongiel, Andrzej Citak, Aneta Grabowska

 

 

Złotą Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyżem Małopolski - zostali odznaczeni: 

- Urszula Adamek

- Anna Berowska

- Andrzej Frączek

- Wanda Szkarłat

Michalina Wójcik

- Aleksander Żarnowski

- Janina Szczepanek

- Wojciech Trzópek

Uhonorowani Złotą Odznaką - w kolejności j.w. - Urszula Adamek w środku (w niebieskiej sukience)

 

Z okazji jubileuszu 200-lecia naszej szkoły Prezydent Miasta Nowego Sącza Pan Ryszard Nowak uhonorował zasłużonych jej pracowników: 

- Jolantę Woźniak

- Helenę Gołąb

- Małgorzatę Kuźmę-Piszczek

- Małgorzatę Szewczuk

- Sabinę Pasiut

- Dorotę Wąsowicz

- Jana Pasiuta

- Danutę Moszkowską-Wrotniak

- Marię Stefańską

- Kazimierę Pajor

- Małgorzatę Szkarłat-Mleczko

- Marię Buszek

 

 

 

Odznaczeni w kolejności j.w. (trzy ostatnie osoby nieobecne na zdjęciu) 

Po wręczeniu odznaczeń głos zabrali:

- Prezydent Miasta Nowego Sącza - Ryszard Nowak - na zdjęciu poniżej

 

- Przewodniczący Rady Miasta Nowego Sącza - Janusz Kwiatkowski

- Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Krakowie - Dariusz Leśniak

- Generał brygady rezerwy dr inż. Adam Sowa - Doradca Rektora Wojskowej Akademii Technicznej do spraw Kosmicznych i Satelitarnych - na zdjęciu poniżej

- Prof. dr hab. Andrzej Mączyński - w imieniu absolwentów - na zdjęciu poniżej

- Przewodniczący Rady Rodziców - Marek Klimek – w imieniu rodziców

- W imieniu Stowarzyszenia Najstarszych Szkół w Polsce – Tomasz Dziumak

Na ręce Dyrektora I LO w Nowym Sączu skierowane zostały listy gratulacyjne od:

- Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej

- Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie prof. dr hab. Andrzeja Chochóła

- Rektora Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie prof. dr hab. inż. Wojciecha Sady

- Rektora Akademii Ignatianum w Krakowie ks. prof. dr hab. Józefa Bremera

- Dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego. im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie Jacka Kaczora

Oficjalną część akademii podsumowano słowami patrona szkoły: Każdy jest dłużen ojczyźnie swej tyle, na ile go stać przy jego zdolnościach i siłach.

 

 

Akademia spektakl

 

 

 

Wystawa jubileuszowa

Jednym z wydarzeń jubileuszowych towarzyszących uroczystościom 200-lecia szkoły była wystawa zdjęć, plakatów i tableau przybliżających historię szkoły, sylwetki jej dyrektorów na przestrzeni dwóch stuleci oraz ważne szkolne przedsięwzięcia, wpisane w życie szkoły od dawna, np. Festiwal Młodych Talentów. Na wystawie zaprezentowano również obrazy absolwentów i nauczycieli naszej szkoły: Zbigniewa Abrama, Barbary Adamowicz, Aleksandry Anzel, Bolesława Barbackiego, Józefa Hałasa, Krzysztofa Kulisia, Katarzyny Lebdowicz, Ryszarda Miłka, Jana Pawła Dziesielewskiego, Romana Reguły, Antoniego Reszkiewicza, Agnieszki Rogóz, Lidii Walczyk, Michała Załuskiego, Wandy Zaremby. Można było ją oglądać w dniach 3.11.2018 – 18.11.2018 w foyer kina ,,Sokół” (dzięki uprzejmości dyrekcji MCK ,,Sokół”).

red. bo

 

Obrazy absolwentów

Gadżety jubileuszowe i publikacje o szkole

FMT

Tablica dyrektorów

 

 

Odsłonięcie tablic memoratywnych poświęconych ważnym postaciom związanym z I LO:

 

 

 

 

Spotkania absolwentów szkoły

 

Absolwenci szkoły podążają na spotkania w salach

 

 

 

Na szkolnym korytarzu

W sali 23

W ,,chemii" - sala nr 14

W 12-tce

I w 26

Tuż obok - sala 25

Sala 21

Przed sekretariatem

 

,,Niech żyje bal!" - Bal Absolwenta w hotelu Ibis

Wieczorem, 3 listopada, w hotelu Ibis… – ach cóż to był za bal! Bal Absolwenta! Połączył on, tak jak wcześniej ,,Sokół” i szkoła, pokolenia! Zabawa była przednia, humory dopisywały, starsi i młodsi Jedynkowicze szaleli na parkiecie, jako że miło szaleć, kiedy czas po temu! Bo taka właśnie jest ta nasza Długoszowa rodzina: I do boju i do znoju, do tańca i do różańca!

 

„Magnificat” Bacha na 200-lecie I Liceum

Zwieńczeniem głównych obchodów Jubileuszu 200-lecia I Gimnazjum i Liceum im. Jana Długosza w Nowym Sączu był niedzielny koncert galowy w Bazylice św. Małgorzaty, podczas którego zabrzmiał „Magnficat” BWV 243a Jana Sebastiana Bacha.

To wielkie dzieło mogli Sądeczanie usłyszeć dzięki Młodzieżowemu Chórowi „Scherzo” pod dyrekcją dra Andrzeja Citaka, Orkiestrze Barokowej IL TEMPO pod dyrekcją dr hab. Agaty Sapiechy oraz solistom: Magdalenie Pikule (sporan), Joannie Marszałek (sopran), Marcinowi Madalińskiemu (kontratenor), Aleksandrowi Rewińskiemu (tenor), Maciejowi Drużkowskiemu (bas). Warto zauważyć, że obie solistki są absolwentkami szkoły-jubilatki oraz byłymi chórzystkami „Scherzo”. Koncert poprowadził Jakub Bulzak.

Wspaniała muzyka Bacha w profesjonalnym wykonaniu, doskonale wybrzmiewająca w wielowiekowych murach sądeckiej kolegiaty, dostarczyła słuchaczom niezapomnianych wrażeń, czego dowód dali w długiej owacji na zakończenie koncertu.

Organizatorami wydarzenia byli: Parafia św. Małgorzaty, I Liceum Ogólnokształcące, Stowarzyszenie Chóru SCHERZO i Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ, a zrealizowano je przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, budżetu Miasta Nowego Sącza oraz sponsorów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Było. Minęło./ Było, więc minęło…- podsumowanie obchodów 200-lecia szkoły

O roku ów… - 2018 – tyle się działo w tym czasie w naszej szkole, w naszym mieście i w naszym kraju: szkole ,,stuknęła” dwusetka, prezydentem Nowego Sącza został jej absolwent z 1992 roku – Ludomir Handzel, a wszystko to w roku 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach niewoli. Ponadto na emeryturę odszedł wieloletni dyrektor Jedynki – Aleksander Rybski (od 1991 roku), którego następcą został Andrzej Padula – nauczyciel j. niemieckiego, pracujący w I LO od 2003 roku.

Tyle jubileuszy, tyle rocznic, tyle wydarzeń… Staraliśmy się je wszystkie odnotować, nadać im właściwą rangę i znaczenie umieszczając w tej kronice in memoriam, jako że pokolenie przychodzi i pokolenie odchodzi…, a pamięć ludzka bywa ulotna i zawodna…

Szkołę tworzyli i tworzą ludzie. To oni decydują o jej trwaniu, jej pozycji w środowisku lokalnym, jej poziomie. Szkoła, nasza szkoła – I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Długosza - to młodzież i nauczyciele, to wiedza i wychowanie, to tradycja i nowoczesność, to Kultura/kultura! Nieprzerwanie od dwustu lat! I do boju i do znoju, do tańca i do różańca – taka jest oto ta nasza Długoszowa Rodzina! – o czym zaświadczyć może również Szkolna Kronika Obchodów 200-lecia Szkoły, którą, niniejszym, kończymy. Vivat Długosz! Vivat I LO!

 

Autorki kronikarskich wpisów – absolwentki Jedynki:

Małgorzata Szewczuk – absolwentka z roku 1983, nauczycielka j. polskiego i filozofii, w I LO od 1999 roku; miłośniczka Witkacego i Schulza, znawczyni dobrego kina.

Bernadeta Odrzywolska - absolwentka z roku 1994,nauczycielka j. polskiego w I LO od 2003 roku; fanka Wisławy Szymborskiej i ,,Lalki” Prusa.

Autorką wpisu o wizycie prezydenta RP w I LO jest Ewa Kołacz – absolwentka z roku 1991, nauczycielka j. polskiego, w I LO od 2001 roku.

Obsługa informatyczno - techniczna:

Jarosław Żelasko – absolwent z roku 2009, nauczyciel informatyki, w I LO od 2015 roku.

 

 

Uczniowie w szkole

bottom

Powered by Joomla!. Design by: joomla 2.5 free templates  Valid XHTML and CSS.

Strona używa ciasteczek, dzięki którym może działać lepiej. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich używanie. Więcej.Rozumiem