logo

.

Mistrzowie robotyki z sądeckich gimnazjów

Po trzech miesiącach starannych przygotowań pod okiem Bartłomieja Leśniaka z Fundacji Promocji Nauki i Kreatywności, ekipy z pięciu sądeckich gimnazjów wzięły udział w kolejnym konkursie finałowym projektu „Mistrz robotyki”. Finaliści, wyłonieni w eliminacjach spośród 50 uczniów biorących udział w 30 godzinach warsztatów programowania robotów, prezentowali bardzo wysoki i wyrównany poziom. Uczestnicy mieli za zadanie w ciągu 75 minut zbudować robota według własnego pomysłu, napisać program i uruchomić robota zdolnego do poruszania się po zadanym torze. Przy ocenie prac jury brało pod uwagę oryginalność projektu, poprawność konstrukcyjną, ilość zastosowanych silników i czujników oraz złożoność struktury programu. Programowanie robotów okazało się domeną Jakubów. Najlepiej z zadania wywiązali się Jakub Serwatka i Artur Święs z Gimnazjum nr 1, a tuż za nimi uplasowali się Jakub Szim i Jakub Kos z Gimnazjum nr 5 w Nowym Sączu. Spośród dziewcząt najlepiej wypadła Weronika Węglarz z Gimnazjum nr 2, która wraz z kolegą ze szkoły, Mateuszem Cużytkiem zajęła trzecie miejsce. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z udziału w projekcie i zadeklarowali udział w następnej edycji warsztatów robotyki. W projekcie wzięło udział 50 uczniów z 5 gimnazjów. Prezes fundacji Piotr Grześków zapowiedział realizację kolejnych projektów propagujących robotykę w sądeckich szkołach po wakacjach.

Wszyscy zainteresowani mogą sprawdzić swoje umiejętności podczas darmowych warsztatów z robotyki o 16:00 w każdą środę do końca czerwca w Małopolskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli przy ul. Jagiellońskiej 61 w Nowym Sączu. Fundacja Promocji Nauki i Kreatywności planuje również wakacyjne zajęcia z programowania robotów. Szczegóły na stronie www.fpnik.pl oraz na profilu Mistrz Robotyki na Facebooku.

 

Warsztaty "Mój przyjaciel robot"

W naszym Gimnazjum odbyły się warsztaty robotyki "Mój przyjaciel robot" prowadzone przez p. Bartłomieja Leśniaka z Fundacji Promocji Nauki i Kreatywności.

W trakcie zajęć uczestnicy budowali i programowali roboty przy wykorzystaniu klocków Lego Mindstorms EV3.

Dzięki uniwersalności systemu budowania LEGO i najbardziej zaawansowanej technologii połączonych w nowym zestawie LEGO MINDSTORMS EV3 można tworzyć niesamowite roboty i kazać im chodzić, myśleć i robić wszystko, co tylko podpowie Ci wyobraźnia. Postępując zgodnie ze szczegółowymi instrukcjami budowania w 3D można stworzyć roboty znane jako TRACK3R, R3PTAR, SPIK3R, EV3RSTORM oraz GRIPP3R i tchnąć w nie życie za pomocą intuicyjnego interfejsu programowania opartego na ikonach. Potem wystarczy sięgnąć po dołączonego do zestawu pilota i wziąć udział w pełnych wyzwań misjach lub wydawać robotom polecenia na swoim smartphonie.

Projekt realizowany był przy wsparciu finansowym Miasta Nowego Sącza.

Finałem warsztatów był konkurs W Gimnazjum nr 5, który odbył się 10 czerwca 2015r.

W zmaganiach brały udział zespoły z Gimnazjów nr 1, 2, 5 i 6. W trakcie konkursu drużyny miały za zadanie skonstruować robota z dostępnych klocków MINDSTORMS EV3 a następnie zaprogramować go tak, aby wykonał zaplanowane zadania.

Nasze Gimnazjum reprezentowali Marian Skut i Jakub Kowalski, którzy zdobyli II miejsce. Gratulacje!

 

 

Uczniowie w szkole

bottom

Powered by Joomla!. Design by: joomla 2.5 free templates  Valid XHTML and CSS.

Strona używa ciasteczek, dzięki którym może działać lepiej. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich używanie. Więcej.Rozumiem