logo

.

Miejsca pamięci

"PODRÓŻ DO MIEJSCA PAMIĘCI" – niezwykła lekcja historii

W dniach 1-8 grudnia 2013 r. grupa 45 uczniów I Liceum im. J. Długosza w Nowym Sączu, dzięki finansowemu wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, wzięła udział w projekcie edukacyjnym pt. Podróż do miejsca pamięci. Naszym celem były południowe Niemcy, a dokładnie Bawaria. Mieliśmy tam poznać historię oraz losy więźniów byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Dachau. Po drodze zatrzymaliśmy się w Salzburgu, który, nieoczekiwanie jak na tę porę roku, przywitał nas piękną, słoneczną pogodą. W mieście Mozarta zwiedziliśmy barokowe ogrody Mirabell, podziwialiśmy zabytki starego miasta i poczuliśmy po raz pierwszy świąteczną atmosferę jarmarków bożonarodzeniowych. Następnie  udaliśmy się do miejsca naszego zakwaterowania, gdzie w komfortowych warunkach spędziliśmy 6 dni.
      Projekt ten zrealizowany został we współpracy z niemiecką placówką edukacyjną Max Mannheimer Studienzentrum. Nasza młodzież - podzielona na trzy grupy - uczestniczyła w zajęciach prowadzonych przez pracowników naukowych MMS. Wykłady i warsztaty odbywały się w językach obcych: angielskim i niemieckim. Po zapoznaniu się z historią miejsca pamięci uczniowie, wykorzystując autentyczne materiały, fotografie, filmy oraz zachowaną dokumentację, opracowywali projekty dotyczące biografii więźniów, dnia codziennego w obozie oraz losów sądeczan przetrzymywanych w KZ Dachau. Efekty swojej pracy uczestnicy przedstawili na forum grupy. Wszystkie prezentacje były bardzo wnikliwie przygotowane, pouczające i skłaniające do refleksji. Na zakończenie pobytu w miejscu pamięci mieliśmy okazję poznać niezwykłego człowieka - świadka historii tamtych lat - Abbę Naora. Mieszkający obecnie w Palestynie, jako 13-letni chłopiec żydowskiego pochodzenia, został aresztowany na Litwie i trafił do podobozu KL Dachau w 1944 r. Podczas spotkania podzielił się z nami swoimi doświadczeniami, a fakty, które przytoczył, były niewiarygodne, bardzo poruszające i wielu nas wyciskały łzy z oczu.
    Niezapomnianych wrażeń dostarczył nam także kolejny punkt programu, jakim był  przejazd w ośnieżone Alpy Bawarskie w kierunku bajecznego zamku Neuschwanstein, znanego wszystkim z czołówki filmów Walta Disneya. Ta najsławniejsza budowla „szalonego” króla  Ludwika II Bawarskiego jest jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Niemiec - robiącą niesamowite wrażenie, szczególnie w zimowej scenerii, jak zgodnie przyznali wszyscy uczestnicy wyjazdu. Następnie zwiedziliśmy piękny barokowy kościół Wieskirche, nazywany przez niektórych Salą Balową Pana Boga. Jadąc dalej krętymi alpejskimi drogami mijaliśmy bawarskie wioski i miasteczka z charakterystyczną zabudową, przyozdobioną kolorowymi malowidłami, aby ostatecznie dotrzeć do miejscowości Garmisch-Partenkirchen, w której odbywają się zawody skoków narciarskich, zaliczane do Turnieju Czterech Skoczni.
      W ramach projektu mieliśmy okazję zwiedzić również Monachium i Norymbergę, poznać ich historię, zabytki oraz nasycić się niezwykłą świąteczną atmosferę tych dwóch największych bawarskich miast. W stolicy Bawarii zwiedziliśmy Alianz Arena Bayern München, czyli jeden z najnowocześniejszych stadionów piłkarskich na świecie, mieniący się biało-czerwono-niebieskimi kolorami. Byliśmy także w muzeum techniki Deutsches Museum i supernowoczesnym centrum wystawowym BMW Welt. Monachium pożegnaliśmy z wieży widokowej Olympiaturm, gdzie z wysokości 190 m mogliśmy podziwiać po raz ostatni panoramę miasta, tym razem nocą. Kolejny punkt programu stanowiło zwiedzanie Norymbergi, a tu m.in. niezapomniana wizyta na najstarszym niemieckim jarmarku bożonarodzeniowym Christkindlesmarkt; na ulicach rozbrzmiewały świąteczne melodie, sklepy przyoblekły się w adwentowe ozdoby, a w powietrzu unosił się zapach pierników, pieczonych kasztanów i prażonych migdałów. I wtedy to, śpiewając polskie kolędy, przyszło nam pożegnać Norymbergę, czyli zakończyć naszą tygodniową przygodę z Bawarią i udać się w drogę powrotną do Polski.
     Jesteśmy przekonani, że podróż do miejsca pamięci była wyjątkowym i bardzo cennym doświadczeniem, a wiedza o dokonanych tam zbrodniach zdobywana podczas konfrontacji z  autentycznymi przekazami i pomnikami przeszłości połączyła w sobie poznawanie historii z autorefleksją na temat przeszłości i teraźniejszości, która uczestnikom projektu na długo pozostanie w pamięci.

Koordynatorzy projektu: Barbara Wild  & Andrzej Padula

Wrażenia uczniów z wyjazdu.

 


AdmirorGallery 4.5.0, author/s Vasiljevski & Kekeljevic.
bottom

Powered by Joomla!. Design by: joomla 2.5 free templates  Valid XHTML and CSS.

Strona używa ciasteczek, dzięki którym może działać lepiej. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich używanie. Więcej.Rozumiem